خانه راهنمای خرید پیگیری سفارش پشتیبانی درباره ما تماس با ما
محصولات مرتبط
پاورپوینت بتن سبک
پاورپوینت بتن سبک
قیمت : 5,000 تومان
پاورپوینت بتن و انواع آن
پاورپوینت بتن و انواع آن
قیمت : 5,000 تومان
پاورپوینت بتن با مقاومت بالا
پاورپوینت بتن با مقاومت بالا
قیمت : 3,000 تومان
پاورپوینت فرآورده‌های نوین گچی و روش‌های اجرا
پاورپوینت فرآورده‌های نوین گچی و روش‌های اجرا
قیمت : 10,000 تومان

پاورپوینت معماری دوره ساسانيان

پاورپوینت معماری دوره ساسانيان

پاورپوینت معماری دوره ساسانيان

قابل ویرایش

فرمت : ppt

تعداد اسلایدها : 40 اسلاید

فهرست مطالب:

روی کار آمدن اردشیر ساسانی

نظام اداری

فرهنگ و تمدن

دین رسمی

دین های منشعب از دین زرتشت

زبان و خط

معماری

علت غايی آثار هنری در ايران ساسانی

شاخص هاي عملكردي هنرهاي اسلامي ايرانی

هنر حجاري و کتيبه نويسي

گچ‌بری

هنر سفالگري

طاق بستان

ايوان کوچک

ايوان بزرگ

تزيينات نماي ايوان بزرگ

تزيينات انتهاي ايوان

صحنه تاج ستاني

نقش سوارکار

ديوارهاي جانبي ايوان

صحنه شکار گوزن

صحنه شکار گراز

تاريخ گذاري

سنگ نگاره دوره قاجار

آتشگاه اصفهان

طاق کسری

ایوان مدائن(طاق کسری) در تاریخ

بخشی از اسلایدها :

هنر حجاري و کتيبه نويسي:

نقوش برجسته موجود از دوره پارتها در شوش، تنگ سروک، بيستون و ... نشانگر تنزل هنر حجاري اين دوره نسبت به دوره قبل و بعد از خود، يعني دوره هخامنشي و ساساني است در اين دوره حجاريها هخامنشي، (تخت جمشيد) ، مي باشند و برجستگي نقوش نسبت به نقوش برجسته ساساني بسيار کم است. بيش از آنکه نقوش حجاري شده باشند، کنده کاري شده اند و به علت نامرغوب و سست بودن سنگها، آنها به مرور زمان دچار فرسودگي و تخريب شده اند و صدمه بسياري به نقوش وارد آمده است. وجود کتيبه هایي بر اين نقوش برجسته و همچنين بر قطعات پوست آهو کشف شده از منطقه اورامانات کردستان و سفال نوشته هاي نسا، حاکي از استفاده از خطوط يوناني، آرامي و پهلوي اشکاني، در اين دوره است. کتيبه يوناني بدست آمده از نهاوند ( در سال 1322) ادامه سنت استفاده از خط و زبان يوناني را ، که از زمان سلوکيها آغاز شده بود، و در دوره پارت ادامه يافت، نشان مي دهد. متن اين کتيبه پيرامون عنوان و اختیاراتی است که شاه نامبرده به ملکه و خواهر خود لااوديسه مي دهد. نقش برجسته اي با کتيبه آرامي از شوش يافت شده است. اين نقش برجسته بر روي سنگ آهکي نامرغوب با کيفيت ضعيف هنري، کنده کاري شده است. با اين حال، آن به عنوان يک سند معتبر تاريخي دوره پارت، داراي اهميت بسيار است. در اين نقش برجسته اردوان پنجم به حاکم (يا شترپاون) شوش حلقه قدرت ( سلطنت ) اعطاء مي کند.

هنر سفالگري

سفالينه هاي اين دوره در مقايسه با سنن كهن سفالگري ايران و به دلیل استفاده از ظروف فلزي از كيفيت چشمگير و بسيار بالايي برخوردار نيست. مراكز عمده سفال سازي در دوره ساساني عبارتند از شوش، ري، دامغان، قصر ابونصر (فارس)، گيلان، منطقه سيستان و مكران در ايران و نينوا. تيسفون، كيش و بين النهرين در خارج از ايران.

از شكلهاي متداول سفالينه در اين دوره مي توان به كوزه هاي نسبتاً بزرگ با گردن كوتاه و بدنه مدور با دسته يا بدون دست، كوزه هايي با دهانه گلابي شكل و دسته عمودي، كوزه هاي سه پايه ، قمقمه هاي مسافرتي با دسته هاي مدور. كاسه ها و پياله هاي دسته دار، صافي هاي سفالي، ظرفهاي سفالين به شکل حيوانات، پيكرك هاي سفالين از زنان ، مرد طبل زن، پي سوزهاي مختلف اشاره نمود. بعضي از اين سفالينه ها بدون لعاب و برخي داراي لعاب سبز و آبي فيروزه اي و در مواردي شيري و قهوه اي رنگ مي باشند.

تزيينات ظروف سفالي به صورت طرح هاي كنده هندسي، گياهي يا نقوش افزوده، نقش مايه هاي پيچيده قالبي، نقوش مهر زده، مداليون با نقش حيوان و انسان است.

طاق بستان

محوطه تاريخي طاق بستان، در دامنه کوهي به همين نام و در کنار چشمه اي در شمال شرقي حاشيه شهر کرمانشاه قرار دارد. در اين محوطه، آثاري از دوره ساساني شامل سنگ نگاره اردشير دوم و دو ايوان سنگي به نام هاي ايوان کوچک و بزرگ وجود دارد. ايوان کوچک در سمت چپ سنگ نگاره اردشير دوم و ايوان بزرگ در سمت چپ ايوان کوچک ديده مي شود.

فایل هایی که پس از خرید می توانید دانلود نمائید

ms_1593857949_41469_4828_1060.zip0.32 MB
پرداخت و دانلود محصول
بررسی اعتبار کد دریافت کد تخفیف
مبلغ قابل پرداخت : 6,000 تومان پرداخت از طریق درگاه
انتقال به صفحه پرداخت